Marek Piekarczyk

By admin, 24 sierpnia 2015

Marek Piekarczyk urodził się 13 lipca 1951. roku w Poznaniu.

Wokalista występuje na scenie od 1969 r. Karierę zaczynał w zespołach: Biała 21., Sektor A.

Na początku lat 80. dołączył do grupy TSA. Od 1982 roku TSA zaczęło wydawać płyty długogrające a ich utwory okupowały czołowe miejsca na listach przebojów. Grupa została uznana za prekursora heavy metalu w Polsce. Wraz z zespołem TSA Marek Piekarczyk wystąpił na ok. 2000 koncertach w Polsce, USA, Kanadzie, Belgii, Holandii, Czechosłowacji, Rosji, Francji, Finlandii, Litwie, Białorusi, Ukrainie i Niemczech.

W latach 1986-1989 współpracował z Jerzym Gruzą i Teatrem Muzycznym w Gdyni, gdzie zagrał rolę Jezusa w rock-operze „Jesus Christ Superstar”. Było to jedno z największych wydarzeń artystycznych tamtych lat. Odbyło się ok. 200 spektakli w Polsce i za granicą (USA, Kanada, Finlandia, Rosja) przyjętych entuzjastycznie przez wielotysięczną widownię. Ostatni spektakl z jego udziałem miał miejsce 4 czerwca 1999r. w Gdyni na Skwerze Kościuszki. Było to plenerowe widowisko dla wielotysięcznej widowni, z okazji przyjazdu papieża Jana Pawła II.

Lata 1989-1991 to okres działalności w bocheńskim zespole „Ball’s’Power”, z którym nagrał płytę „XES”.

W latach 1992-1998 Piekarczyk mieszkał wraz z rodziną w Nowym Jorku, gdzie oprócz pracy w różnych zawodach, koncertował z miejscowymi artystami i występował na koncertach dla amerykańskiej Polonii. W 1994, po śmierci Ryszarda Riedla zorganizował koncert charytatywny dla jego rodziny, pod hasłem: „Nasz Rysiek Kochany”. Zorganizował również koncert charytatywny dla polskich muzyków poszkodowanych podczas powodzi w 1997r.

Po powrocie z USA Marek Piekarczyk stworzył projekt „Marek Piekarczyk i Przyjaciele” i koncertował w Polsce.

W 2000. roku przyłączył się do projektu „Dom Muzyki” wspierającego budowę Domu Muzyki dla Artystów Niepełnosprawnych. W ramach tego projektu współpracował też z Andrzejem „e-mollem” Kowalczykiem i wziął udział w kilkunastu koncertach oraz w nagraniu płyty-cegiełki „Trans-formacje” – „Oddział Otwarty”, a także w następnym wydawnictwie pt. „Dom Muzyki”

Od roku 2002. śpiewa w zespole TSA, który po reaktywacji regularnie koncertuje. Spotkanie na scenie wszystkich muzyków z pierwszego składu TSA zaowocowało bardzo dobrze przyjętymi koncertami i nagraniami. W kwietniu 2004 roku ukazało sie nowe, premierowe wydawnictwo TSA pt: „Proceder”. (wydane przez Metal Mind Productions) Była to najlepiej sprzedająca sie płyta rockowa 2004 roku.

W marcu 2007 ukazała się płyta „Yugopolis”, z 12 utworami nagranymi przez polskich wykonawców, na której między innymi pojawiły się dwa utwory zaśpiewane przez Marka Piekarczyka, z tekstami jego autorstwa: „Gdzie jest nasza miłość” i „Czy pamiętasz?”. Płyta osiągnęła status złotej już w pierwszym dniu sprzedaży.

W listopadzie 2007 Marek Piekarczyk został zaproszony do projektu muzycznego „Night Rider Symphony” z którym w 2008 wystąpił w Chicago (Harris Theater) na koncercie z okazji jubileuszu XX-lecia Festiwalu Filmu Polskiego w Ameryce. Impreza odbywała się pod patronatem burmistrza miasta Chicago i Gubernatora Stanu Illinois.

24 października 2009 ukazała się solowa płyta Marka Piekarczyka pt. „Źródło”. Motto płyty: „Kto ma dostęp do źródła, nie czerpie z kałuży” towarzyszy koncepcji albumu, która zakłada powrót do muzycznych korzeni, jednocześnie przeciwstawiając się fali wszechogarniającej tandety w muzyce rozrywkowej. Marek Piekarczyk nagrał swoją pierwszą solową płytę, jednocześnie składając hołd muzyce i artystom tworzącym początki rock’n’rolla w Polsce. Piosenki, które znalazły się na płycie zostały starannie wybrane według swoistego klucza.
Teledysk promujący płytę został nakręcony na Syberii na zamarzniętym jeziorze Bajkał.

Marek Piekarczyk bierze udział w wielu projektach artystycznych, w ramach których nagrywa i koncertuje.W 2010r. nagrał m.in. piosenkę „Wspomnienie” na płycie „Cudowny świat” dla Fundacji im. Profesora Religi. W 2011. nagrał utwór „Co u Ciebie” na płycie „Odnalezione piosenki Bogdana Łyszkiewicza”.

Marek Piekarczyk regularnie koncertuje z zespołem TSA i ze swoim projektem „Marek Piekarczyk Akustycznie”. Towarzyszą mu muzycy: Tadeusz Apryjas i Jacek Borowiecki.  Marek bierze również udział w spektaklu „Klenczon – Poemat Rockowy” oraz w wydarzeniu artystycznym „Kazania Świętokrzyskie” razem z Józefem Skrzekiem, Antymosem Apostolisem i  Chórem „Oktoich”.
Od lutego 2013. roku, występuje w programie TVP2 – „The Voice of Poland” jako jeden z trenerów – właśnie zakończyła się czwarta edycja tego programu z jego udziałem. Marek Piekarczyk odebrał „Telekamerę 2013” dla „VOP” jako najlepszego programu muzycznego i był nominowany do nagrody „Wiktora” jako „Osobowość telewizyjna 2013.”

W listopadzie 2014r. ukazała się autobiografia Marka „Zwierzenia Kontestatora”, książka w postaci wywiadu rzeki przeprowadzonego przez Leszka Gnoińskiego.

Marek Piekarczyk wraz z Tadeuszem Apryjasem i Jackiem Borowieckim pracują obecnie nad nowym materiałem studyjnym, którego premiery możemy się spodziewać w 2015r.

Źródło: marekpiekarczyk.pl