Rok 2014
Grechuta Festival 2014 przyniósł nowy pomysł na Galę Finałową. Gala Finałowa była zaproszeniem na koncert, a mówiąc precyzyjniej – na spektakl muzyczny. Soliści, zespoły, młodzi filharmonicy – na scenie: Anna Maria Jopek, Kuba Badach, Kroke, Motion Trio, Karolina Leszko, Monika Jakowczuk, Paweł Piątek, Krakowska Młoda Filharmonia.
Na ekranach wizuale, malarstwo, archiwalne zdjęcia, fragmenty filmów, dowcipne animacje. Do tego sensualna poezja Leśmiana i obraz z pięciu kamer oraz gra świateł. Całość, która w recenzji Dziennika Polskiego doczekała się oceny: „Gala na miarę talentu Marka Grechuty”.
Gala Finałowa Grechuta Festival 2014 Zdjęcia: Michał Kaszuba
Rok 2013
Grechuta Festival 2013 był festiwalem na rock and rollową nutę. Najlepszym dowodem na to jest zwycięzca Konkursu Interpretacje – Zespół Black Jack, który na co dzień gra hard rocka. Z kolei główne gwiazdy Gali Finałowej – Ania Rusowicz i Maciej Maleńczuk to klasyczni reprezentanci polskiego rock’n’rolla. Jak się okazało ostrzejsze interpretacje utworów Marka Grechuty przypadły do gustu zarówno publiczności jak i jury Grechuta Festival 2013. Idealnie wpisały się także w założenia festiwalu, który z każdą edycją ma odkrywać nowe brzmienia utworów Mistrza Grechuty.
Z istotnych nowości należy wymienić, że w 2013 roku do kategorii nagród przyznawanych w ramach Konkursu Interpretacje dołączyła Nagroda Internautów. Jej zdobywcę – Zespół Katedra – wyłoniono w drodze facebookowego głosowania. Było to możliwe, ponieważ 1 sierpnia 2013 ruszył oficjalny profil Marka Grechuty w serwisie Facebook (facebook.com/MarekGrechutaOfficial). Obecnie (9 czerwca 2014) profil skupia już ponad 156 tysięcy miłośników twórczości Marka Grechuty.
Rok 2012
Z przyczyn niezależnych od organizatorów Grechuta Festival 2012 nie odbył się. W rocznicę odejścia Marka Grechuty – 9 października 2012 – w piwnicach Hotelu pod Różą w Krakowie (ul. Floriańska 14) spotkali się przyjaciele, artyści i osoby bliskie Markowi Grechucie. W programie „Wieczoru pod Różą” usłyszeliśmy i zobaczyliśmy recitale: Andrzeja i Jacka Zielińskich – liderów zespołu Skaldowie, Grzegorza Turnau, Wojciecha Majewskiego oraz Karoliny Leszko z akompaniamentem fortepianowym Pawła Piątka. Ponadto swoje wiersze przeczytał Leszek Aleksander Moczulski zaś anegdoty wygłosili członkowie Kabaretu Anawa: Jan Kanty Pawluśkiewicz, Marek Czuryło oraz Michał Pawluśkiewicz. Wieczór poprowadzili Danuta Grechuta i Jakub Baran.
Lata 2007 – 2011
Festiwal odbył się po raz pierwszy w I rocznicę śmierci Marka Grechuty. Do tej pory odbyło się 5 jego edycji: w latach 2007-2011. Od początku funkcję Dyrektora Festiwalu pełni Danuta Grechuta, która zaprosiła do współpracy takie osoby, jak: Jan Kanty-Pawluśkiewicz, Grzegorz Turnau, Artur Rojek, Zbigniew Preisner, Stanisław Soyka, Zbigniew Wodecki czy Edyta Geppert. Festiwal odbywa się w Krakowie, jednak część wydarzeń festiwalowych organizowana była również w Warszawie. Konkurs „Interpretacje”, najważniejszy element Festiwalu, w którym młodzi artyści wykonują piosenki Marka Grechuty, od początku cieszy się zainteresowaniem tak wykonawców, jak i publiczności.