Orkiestra Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie

By admin, 24 sierpnia 2015

Orkiestra Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie powstała w 2005 roku. Zespół funkcjonował początkowo w mniejszym składzie pod nazwą Smyczkowa Orkiestra Kameralna Uniwersytetu Pedagogicznego (SOKUP).

W latach 2005-2010 zespół występował pod kierunkiem Małgorzaty Langer-Król, następnie Olgi Piwowar. Od stycznia 2011 r. orkiestra występuje pod batutą Małgorzaty Tęczyńskiej – Kęski. Od tego czasu zespół znacznie powiększył się i liczy obecnie ponad czterdziestu muzyków, co przyczyniło się do przekształcenia zespołu w orkiestrę symfoniczną. Nastąpił doceniony przez krytykę wzrost poziomu artystycznego, a w programach koncertów pojawiły się wymagające precyzji dzieła Mozarta, Griega, Góreckiego, Kilara, Bartoka czy Piazzolli. Zróżnicowany repertuar Orkiestry obejmuje obecnie nie tylko muzykę klasyczną ale również rozrywkową, a podczas koncertów usłyszeć możemy słynne dzieła muzyki filmowej jak i aranżacje dokonane przez polskich kompozytorów.


Orkiestra występowała na festiwalu CANÇÓ MEDITERRÀNIA w Hiszpanii we wrześniu 2011 roku, na Balkan Folk Festival w sierpniu 2012 r. oraz Międzynarodowym Festiwalu Orkiestr i Chórów w Paryżu we wrześniu 2013 r. W lipcu 2015 r. Orkiestra Uniwersytetu Pedagogicznego odbyła tourne do Austrii.

Małgorzata Tęczyńska-Kęska, dyrygent, pedagog muzyki, absolwentka Państwowej Szkoły Muzycznej II st. im. W. Żeleńskiego w Krakowie oraz Wydziału Twórczości, Interpretacji i Edukacji Muzycznej na Akademii Muzycznej w Krakowie, gdzie obecnie realizuje doktorat w dyscyplinie artystycznej dyrygentura. Jako studentka dwukrotnie brała udział w Międzynarodowej Akademii Bachowskiej kierowanej przez Helmutha Rillinga (Kraków 2006 r., Stuttgart 2007 r.) oraz licznych koncertach pod batutą m.in. Krzysztofa Pendereckiego, Tadeusza Strugały, Tomasza Bugaja, Ludwiga Wicky, Klausa Breuningera, Onute Narbutaite. Występowała z wieloma krakowskimi chórami, m.in. Chórem Polskiego Radia, Capellą Cracoviensis, Pro Musica Mudi, Krakowskim Chórem Kameralnym. Jest pracownikiem naukowo – dydaktycznym w Katedrze Projektów Edukacyjnych i Artystycznych Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie oraz drugim dyrygentem Chóru Mieszanego Educatus z którym w 2011r. zdobyła I nagrodę w kategorii muzyki sakralnej, oraz II nagrodę w kategorii najlepsze wykonanie sardany katalońskiej na Międzynarodowym Konkursie Chóralnym „Canco Mediterrania” (Barcelona, Lloret de Mar). Jest dyrygentem Orkiestry Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie od 2011 r., z którą w 2013 r. zdobyła Złoty Dyplom na Międzynarodowym Festiwalu Orkiestr i Chórów w Paryżu. Od 2012 r. pracuje również w Szkole Muzycznej II st. im. W. Żeleńskiego w Krakowie z chórem Pro Musica.