Prezentujemy cały program Grechuta Festival 2015!

By admin, 23 września 2015

Koncerty, spotkanie autorskie, wystawy obrazów oraz zdjęć, pokaz filmu, Korowód. Tradycyjnie największy festiwal poświęcony twórczości Marka Grechuty będzie okazją do uczestnictwa w wielu ciekawych wydarzeniach. Tegoroczna edycja festiwalu potrwa od 3 do 11 października. Festiwal został objęty Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

Na początek zapraszamy na… finisaż wystawy obrazów Jacka Sroki. Wystawa „Obrazy w brzuchu Lewiatana” zawiera 74 obrazy z lat 1981 do 2015. Zamyka ją najnowszy namalowany przez Jacka Srokę obraz pt. „Ostatnia runda Jukio Mishimy”. Wielkoformatowe płótna eksponowane są na 4 kondygnacjach biurowca Archetura. Kluczem do wystawy jest ekskluzywny katalog zawierający wszystkie wystawiane prace ustawione w kolejności zwiedzania wystawy.

finisaż - pozioma grafika

W niedzielę, 4 października zapraszamy do Teatru Praska 52 na spotkanie z Danutą Grechutą i Jakubem Baranem, autorami książki „Marek. Marek Grechuta we wspomnieniach żony Danuty”. To niezwykła okazja poznania ciekawych historii z życia Mistrza Grechuty, również tych niezawartych w książce. Spotkanie poza rozmową z Danutą Grechutą składa się także z pokazu multimedialnego zawierającego zdjęcia, fragmenty filmów i utworów Marka Grechuty. Autorzy przedstawiają także materiały dotąd nie pokazywane szerszej publiczności.

Dzień później, w poniedziałek, 5 października odbędzie się niezwykła wystawa „Anioły” na której obejrzymy prace bielszczanki Anny Godlewskiej. Artystka jest zafascynowana aniołami i tworzy niezwykłe obrazy przestrzenne przy użyciu techniki repusowania. Na wystawę zapraszamy do Piwnicy pod Baranami. Towarzyszyła jej będzie prezentacja zdjęć Marka Grechuty oraz zespołu Anawa.

2_big

6 października to dzień koncertu duetu Karolina Leszko & Paweł Piątek znanego już stałym bywalcom Grechuta Festival. Duet Leszko & Piątek to projekt artystyczny, który powstał kilka lat temu z inicjatywy pani Danuty Grechuty. Na swoich koncertach wykonują wyłącznie piosenki Marka Grechuty we własnych, kameralnych aranżacjach. Recital łączy zarówno „złote przeboje” takie jak „Niepewność”, czy „Dni, których nie znamy”, jak i piosenki mniej znane – np. „Nie dotykaj dzikich róż”. W październiku 2014, na zaproszenie Pani Danuty, wystąpił w Koncercie Galowym Grechuta Festival. Z towarzyszeniem orkiestry Krakowskiej Młodej Filharmonii brawurowo wykonał „Wędrówkę” i „Świat w obłokach”. Koncert odbędzie się w Piwnicy pod Baranami.

W środę, 7 października w Piwnicy pod Baranami odbędzie się recital ubiegłorocznego laureata konkursu na interpretacje piosenek z repertuaru Marka Grechuty w ramach Grechuta Festival Łukasza Jemioły. Oczarował on jury w składzie Danuta Grechuta (przewodnicząca), Monika Jakowczuk, Zygmunt Konieczny, Rafał Olejniczak, Piotr Poraj-Poleski i Michał Zabłocki swoją interpretacją utworu „Nie szukaj niczego po kątach”.

Odwiedzający festiwal mogą obejrzeć film „Gdziekolwiek będę…”, którego projekcja odbędzie się w czwartek, 8 października w Teatrze Praska 52. To film dokumentalny, którego bohaterem jest Marek Grechuta. Artysta renesansowy: poeta, kompozytor, piosenkarz, pianista, malarz, architekt oraz aktor. Narratorem obrazu jest Danuta Grechuta. To opowieść o karierze genialnego twórcy, życiu prywatnym, oraz o emocjach, jakie wywoływał swymi piosenkami. Oprócz żony Grechuty w filmie wystąpili m.in. Maryla Rodowicz, Jan Kanty Pawluśkiewicz, Zbigniew Preisner, Andrzej Sikorowski, Grzegorz Turnau. Reżyseria: Piotr Poraj-Poleski

W piątek, 9 października na scenie Piwnicy pod Baranami królować będzie Zespół Katedra. To zdobywcy wyróżnienia oraz Nagrody Internautów Grechuta Festival 2013. Katedra to zespół z Wrocławia – nietypowy pod każdym względem. Został założony na warszawskich Powązkach, najlepszy koncert zagrał w dawnym klasztorze Cystersów w Lubiążu, a jego nazwa mówi sama za siebie. Założycielami Katedry są przyjaciele z liceum, którzy wspólnie, w kwietniu 2009 roku, postanowili tworzyć muzykę bez żadnych ograniczeń stylistycznych. Najbardziej inspirował ich klasyczny, eksperymentujący rock progresywny, jednak szybko zaczęli szukać własnej tożsamości, wprowadzając do swoich utworów elementy hard rocka, polskiego big-bitu, elektroniczne dźwięki instrumentów klawiszowych oraz tajemnicze teksty – wszystkie w języku polskim.

Interesującym wydarzeniem będzie zapewne zaplanowany na sobotę, 10 października oryginalny Korowód wokół Rynku Głównego. Takiego wydarzenia w historii Grechuta Festival jeszcze nie było. Zapraszamy na Korowód wokół Rynku Głównego w Krakowie! Poprowadzi go Orkiestra Reprezentacyjna AGH, która zagra niecodzienne aranżacje utworów patrona festiwalu. W Korowodzie pójdą – miedzy innymi: Krakowski Szwadron Ułanów im. Józefa Piłsudskiego, Podolski Regiment, adepci sztuki aktorskiej. Zaczniemy przemowami z balkonu Pałacu pod Baranami, aby chwil parę później ruszyć barwnym pochodem wokół rynku. Będą śpiewy, tańce, igrce – serdecznie zapraszamy Państwa do dołączenia do Korowodu 2015.

Zwieńczeniem tegorocznego Grechuta Festival w Krakowie będzie Gala Finałowa, która odbędzie się w niedzielę, 11 października w Sali Audytoryjnej ICE Kraków. Gala Finałowa to zaproszenie na koncert, a mówiąc precyzyjniej spektakl muzyczny. Usłyszymy największe przeboje Marka Grechuty. Na scenie ICE Kraków zobaczymy Korowód znakomitych solistów, zespół Anawa oraz Orkiestrę Symfoniczną Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Repertuar obejmuje wyłącznie utwory wykonywane przez Marka Grechutę. Spektakl posiada bogatą oprawę multimedialną. Zobaczymy wspomnienia o Marku Grechucie, archiwalne zdjęcia, niepublikowane fragmenty filmów, dowcipne animacje. Do tego możliwość śledzenia koncertu „na żywo” z różnych perspektyw dzięki obrazom z pięciu kamer. Całość dopełnia wysmakowana oprawa świetlna. Będzie to Świat Mistrza Grechuty!

Grechuta Festival 2015 został objęty honorowym patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

prezydentpl_na_bialym

Wszelkie szczegóły i dodatkowe informacje zawiera program festiwalu, który obejrzycie klikając tutaj. Pełne informacje o możliwości zakupu biletów znajdują się tutaj. Organizacja festiwalu została wsparta przez szereg partnerów publicznych i prywatnych, których listę zamieszczamy tutaj.